Sizi Arayalım

Hesap açmak istiyorum

VİOP Komisyon Oranlarımız İçin
Sizi Arayalım

İletişim Formu

Vakıf Yatırım  
 • Image
 • Image
Hesap Açma
Yasal Duyurular
Duyurular/Halka Arzlar
Gayrimenkul Sertifikaları
Sıkça Sorulan Sorular
Yatırım Hizmet ve Faaliyetlerimiz
Öneri ve Şikayetler
 Gayrimenkul Sertifikaları

SIK SORULAN SORULAR

Gayrimenkul Sertifikası Nedir?

Bir gayrimenkul projesini finanse etmek üzere çıkarılan menkul kıymettir.

Gayrimenkul Sertifikası Faydaları Nedir?

 • Faizsiz kazanç sağlayan bir sermaye piyasası aracıdır.

 • Küçük yatırımcılara değerli gayrimenkul projelerine "topraktan girerek" ortak olma imkânı sağlar.

 • Konut sahibi olma veya konut satın almadan gayrimenkul projelerine metrekare bazında katılım imkânı sunar.

 • Borsada işlem görür ve kolaylıkla nakde dönüştürülebilir.

 • Güvenilir, şeffaf ve serbest piyasa ortamında işlemler gerçekleştirilir.

Gayrimenkul Sertifikası Almanın Riskleri Nedir?

 • Gayrimenkul sertifikası aracılığıyla gayrimenkul yatırımı yapmak, gayrimenkul fiyat değişim riskini, inşaatçıya ve projeye ilişkin riskleri ortadan kaldıramaz.

 • Ancak sistem, ihraççının uygun görmesi halinde yukarıdaki bazı risklere karşı yatırımcılara koruma sağlayacak şekilde dizayn edilebilmektedir. Örneğin ihracın TOKİ tarafından gerçekleştirilmesi inşaatın tamamlanamama riskini ortadan kaldırmaktadır.

 • Gayrimenkul Sertifikasında herhangi bir getiri garantisi bulunmamaktadır. Getiriler sertifikaların temsil ettiği gayrimenkul projesine bağlıdır.

 • Üzerine sertifika ihraç edilen bağımsız bölümlerin asli ediminde başvuru önceliği uygulanmaktadır. Asli edimde tercih edilen gayrimenkulü alamama riski vardır.

Halka Arza Nasıl Katılırım?

Halka arza aracılık eden konsorsiyum lideri ve konsorsiyum üyesi kurumlar aracılığıyla ilk halka arzda rahatça talepte bulunulabilirsiniz. Konsorsiyum üyesi kurum listesi için tıklayınız.

Talepte bulunabilmek için ne yapmam gereklidir?

Talepte bulunabilmek için halka arza aracılık eden herhangi bir kurumda yatırım hesabınızın olması ve talep ettiğiniz gayrimenkul sertifikası adedine karşılık gelen bir kıymetin (para, hisse senedi, mevduat, fon vs) bulunması yeterlidir.

Yatırım Hesabım yok, nasıl açtırabilirim?

Yatırım hesabınızın açılması için  kimliğiniz ve gerekli diğer belgeler ile konsorsiyum üyesi aracı kurum ve çalıştıkları banka şubelerine başvurmanız gerekmektedir. Hesap açılma işlemi gerekli belgelerin imzalanması ve risk bildirim formunun doldurulmasından oluşan kolay bir süreçtir.

İstediğim kadar talepte bulunabilir miyim?

Her bir yatırımcı için talep edilebilecek en yüksek gayrimenkul sertifikası miktarı, halka arz edilen toplam sertifika miktarı ile sınırlıdır.

Talep ettiğim miktar kadar almam mümkün müdür?

Konsorsiyum lideri, konsorsiyum üyesi tüm kurumlar üzerinden gelen talepleri birleştirerek bireysel ve kurumsal ayrı ayrı talep miktarını belirler. Her bir bireysel yatırımcının tüm bireysel yatırımcılar içindeki payına göre, bireysel yatırımcılara ayrılan sertifikaları dağıtarak alabilecekleri sertifika miktarı belirlenir. Dolayısıyla alabileceğiniz miktar gelen talebin büyüklüğüne göre değişecektir. Çok fazla talep gelmesi durumunda alabileceğiniz miktar düşebilir.

Borsadan Nasıl Alıp Satarım?

Borsada alım satım yapabilmek için de yatırım hesabınızın olması gerekir. Hesabınızın bulunduğu aracı kurumun emir kabul ettiği, telefon bankacılığı, internet bankacılığı, mobil bankacılık vb her türlü yoldan alım satım yapabilirsiniz.

Sertifikalar ile daire alabilir miyim?

Her bir daire için toplanması gereken sertifika adedi farklıdır ve bu bilgiler izahnamede yayınlanmıştır. İstediğiniz daireye karşılık gelen sertifika adedine ulaşınca aracı kurumunuza başvurarak talepte bulunabilirsiniz.

Aracı Kuruma Nasıl Başvuru Yapacağım?

Yeterli miktarda sertifika toplandıktan sonra, çalıştığınız aracı kuruma aracı kurumun başvuruyu kabul ettiği yollardan herhangi biri ile (şahsen başvuru, telefon bankacılığı, internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM vb) herhangi birisi ile Asli edim taleplerinizi bildirmeniz gerekmektedir. Aracı Kurum istediğiniz daire için yeterli sertifikaya sahip olup olmadığını kontrol ederek başvuruyu kabul eder ve hesabınızdaki sertifikalara bloke koyarak İhraççıya bildirimde bulunur. Aynı anda birden fazla kişi aynı daire için başvurursa başvuru önceliği esastır ve aracı Kurumunuz başvurunuzun zamanlamasını ispatlayan belgeleri (dilekçe, ses kaydı, elektronik form vs) tutmakla yükümlüdür.

Asli Edim Süreci Nasıl İşliyor?

Aracı Kurumdan yatırımcı adına Asli Edim talebini alan İhraççı, bağımsız bölümün daha önce satılıp satılmadığını kontrol eder. Eğer satılmış ise, en geç 2 iş günü içinde yatırımcı kuruluşu bilgilendirerek talebi reddeder. Eğer satılmamış ise, yatırımcıya sözleşme imzalamak üzere davet gönderir. Yatırımcı en geç 10 iş gün içinde satış vaadi sözleşmesini imzalayarak asli edim hakkını kullanması gerekir. İlgili sürede başvurmayan, sözleşme imzalamayan, süreci tamamlamayan yatırımcıların başvuruları iptal edilir ve TOKİ’nin aracı kurumu bilgilendirmesi ile yatırımcı hesabındaki blokaj kaldırılır.

Asli Edim İle ilgili bilgilendirmeler hangi sıklıkla yapılır?

İhraççı asli edimler ile ilgili KAP duyurusunu her bir asli edimi takiben yapar veya aylık olarak toplulaştırarak yapabilir.

Asli Edim Talebinde istediğim daireyi alamama ihtimalim var mıdır?

Eğer sizden önce bir yatırımcı tarafından talep edilmiş ise alamazsınız. Daha önce seçilmemiş başka dairelerden istediğiniz gibi seçim yapma şansınız devam etmektedir.

Tali Edim Süreci Nasıl İşliyor?

Asli edim kullanım süresi içinde asli edim talebini bildirmeyen (başka bir ifadeyle ev alacak kadar sertifikası olmayan veya yeterli sertifikası olduğu halde ev almak istemeyen) tüm yatırımcıların Tali Edim istedikleri kabul edilir. Tali Edime kalan dairelerin satışı konusunda en az 1 açık artırma yapılır ve ilk açık artırmada ekspertiz değerinin altında satış yapılması mümkün değildir. Açık artırmada da alıcı olmaması durumunda ihraççı son 3 ayda oluşan ortalama fiyattan veya söz konusu fiyatın sağlıklı olmadığı görüşü oluşursa yapılacak ekspertiz değerinden ihraççı tarafından satın alınır. (TOKİ bu maddeden bu ihraca özel muafiyet istemiştir). Sertifikaya konu tüm bağımsız bölümler satıldıktan sonra tali edim ifa tarihinde bütün tali edim için bekleyen yatırımcılara sertifikaları oranında pay aktarımı yapılır.

Park Mavera III Gayrimenkul Sertifikası İhraç Detayları Nedir?

 

Park Mavera III Gayrimenkul Sertifikası önemli tarihler nelerdir?

 

 
İletişim - SSS - İnternet Sitesi Kullanım Koşulları - Çerez Politikası - Gizlilik Politikası  
BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİAŞ’ne ait olup, tekrar yayınlanamaz.
BİST isim ve logosu "koruma marka belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
 

Çekince
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, yatırım ve kalkınma bankaları ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde ve yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.
Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.
Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan, manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

BİST Çekince İbaresi
BİST isim ve logosu "koruma marka belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİAŞ'ne ait olup, tekrar yayınlanamaz. Piyasa verileri FOREKS tarafından sağlanmaktadır. Sayfamızdaki finansal veriler en az 15 dakika gecikmelidir.

BIST Disclaimer
The Borsa İstanbul does not make any representations, warranties or guarantees, express or implied, regarding the accuracy or completeness of this information. The information issued by the BİST with the express condition, to which everyone using it accepts, that no obligation, responsibility or liability shall be incurred by the BİST for any loss or damage whatsoever, whether incidental, special, indirect or consequential, in connection with, caused by or arising from any use of, or reliance on, this information. The share information data of the web site of Vakıf Yatırım is provided by Foreks. BİST Pricing information is minumum at least 15 minutes delayed.