Sıkça Sorulan Sorular

GENEL

Takasbank sicil numaramı nasıl öğrenebilirim?

Takasbank sicil numaranızı 0212 352 35 77 numaralı ALO TAKAS sisteminin müşteri hizmetleri servisinden öğrenebilirsiniz.

VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası)

VİOP'da (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) nasıl işlem yapabilirim?

VİOP’da işlem yapabilmeniz için Şirketimiz nezdinde bir yatırım hesabınızın olması ve bu hesabın VİOP işlemleri için yetkilendirilmiş olması gerekmektedir. Yatırım hesabı açtırmak için Şirketimiz merkezi, şubelerimiz veya acentelerimize başvurabilirsiniz.

VİOP'da hangi enstrümanlarda işlem yapabilirim?

Pay Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Döviz Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Kıymetli Madenler Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Enerji Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Pay Opsiyon Sözleşmeleri

Endeks Opsiyon Sözleşmeleri

TL/USD Opsiyon sözleşmeleri

Hesabım açıldığında ne zaman işlem yapmaya başlayabilirim?

Yatırım hesabınız VİOP işlemlerine tanıtıldıktan bir sonraki iş günü teminat hesabınıza para aktarımı yaparak işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Teminat Yatırma / Çekme Saatleri nelerdir?

Teminat hesabına para gönderme talimatlarınızı saat 17:00’a kadar; Teminat hesabınızdan para çekme talimatlarınızı ise saat 15:15’e kadar internet şubemiz vasıtası ile kendininiz oluşturabilir veya yatırım uzmanınıza talimat vermek suretiyle gerçekleştirebilirsiniz.

VİOP verilerini nasıl izleyebilirim?

Vakıf Online’a kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra WEBFX+ uygulaması ile VİOP verilerini izleyebilir ve aynı uygulama üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Cep telefonumdan işlem yapabilir miyim?

Google Play Store ve App Store üzerinden Foreks Mobile uygulamasını indirerek akıllı telefonunuz ile VİOP işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Nakit Teminatların Nemalandırılması nasıl oluyor?

VİOP’da işlem yapabilmek için teminat hesabınızda bulundurduğunuz nakit teminatlar her hangi bir pozisyona bağlı olup olmamasına bakılmaksızın her gün piyasa koşullarına göre Takasbank tarafından değerlendirilmekte ve nema tutarı müşteri hesaplarına yansıtılmaktadır.

Pozisyon Limiti nedir?

Pozisyon limiti herhangi bir vadeli işlem sözleşmesinde tek bir hesapta tek yönlü olarak tutulabilecek azami sözleşme sayısını ifade etmektedir. Bu limitler, belirli bir yatırımcının piyasada gerektiğinden fazla ağırlığa sahip olmasının önüne geçilmesi ve piyasanın düzenli bir şekilde çalışmasının sağlanması için konulur. Pozisyon limitlerini Borsa sözleşmeler bazında belirler ve kamuoyuna duyurur.

Mark to Market (Hesap Güncelleme) nedir?

Vadeli işlem borsasında yatırımcıların kar veya zararları her gün sonunda hesaplanır.
Açık pozisyon sahiplerinin gün sonu kar/zarar hesaplamaları şu şekilde yapılır:
- İlk işlem günü sonunda: İşlem yaptıkları fiyat ile uzlaşma fiyatı arasındaki fark esas alınır.
- Takip eden günlerde: Bir önceki günün uzlaşma fiyatı ile hesaplama yapılan günkü uzlaşma fiyatı arasındaki fark esas alınır.
Her gün sonunda bu şekilde hesaplanan kar veya zarar gün sonunda yatırımcıların hesaplarına yansıtılır. Bu işleme “Piyasaya Göre Ayarlama” (Mark-to-Market) denir.

SPAN nedir?

VİOP’da risk yönetimi, piyasada gerçekleştirilen işlemler üzerinden portföy bazında teminatlandırma yöntemi uygulanarak Takasbank tarafından yapılmaktadır. Takasbank, portföy bazında teminatlandırma işlemlerinde Standard Portfolio Analysis of Risk (SPAN) algoritmasını kullanır. Portföy bazında teminat hesaplamasına esas teşkil edecek parametreler Takasbank tarafından belirlenerek ve duyurulmaktadır.

VİOP'da belirlenen vergi oranı nedir?

Tam mükellef bireysel yatırımcılar için; Endeks ve Pay sözleşmeleri % 0 oranında, diğer enstrümanlar ise % 10 oranında stopaja tabidir.

Teminat Tamamlama Çağrısı (Margin Call) nedir? Ne zaman yapılır?

VİOP’da aldığınız pozisyonlar sonucunda hesabınızda bulunan toplam teminatınızın, sürdürme teminatının altına düşmesi durumunda, Takasbank tarafından, teminat miktarını başlangıç teminatı seviyesine tamamlamanız için talepte bulunulması veya hesabınızda (-) nakit oluşması durumunda, Takasbank tarafından hesabınıza, oluşan (-) nakdi yatırmanız için talepte bulunulması durumları teminat tamamlama çağrısı (margin call) olarak adlandırılır.

Vadeli İşlem Sözleşmeleri ve Opsiyonlar ile ilgili detaylı bilgi nereden edinebilirim?

Borsa İstanbul tarafından hazırlanan VİOP bilgilendirme kitapçıklarına aşağıdaki link vasıtası ile ulaşabilirsiniz.

http://borsaistanbul.com/urunler-ve-piyasalar/piyasalar/vadeli-islem-ve-opsiyon-piyasasi/bilgilendirme-kitapciklari